Higiena kanałów wentylacyjnych. Dlaczego ważna i jak o to zadbać?

Higiena kanałów wentylacyjnych. Dlaczego ważna i jak o to zadbać?

Smog. Alergie. Choroby układu oddechowego. Media oraz instytucje powołane do ochrony zdrowia nagłaśniają problem zanieczyszczonego powietrza i konsekwencji z tego wynikających. Świetnie, że rośnie świadomość społeczeństwa w temacie zagadnień związanych z jakością powietrza. Coraz częściej wybieramy do firm i swoich domów ekologiczne rozwiązania z zakresu wentylacji. Ale co dalej?

W kanałach wentylacyjnych gromadzą się zanieczyszczenia oraz zarazki i grzyby. Jest to zupełnie naturalna konsekwencja użytkowania. Tak jak wycieramy kurz z mebli i odkurzamy podłogi w domu, tak powinniśmy regularnie czyścić wentylację. I nie wystarczy oczywiście samemu „przetrzeć” kanały. Należy zatrudnić specjalistów, którzy ocenią stan zabrudzenia, a potem dobiorą odpowiednią metodę czyszczenia. Warto tu także wspomnieć, że niektóre aspekty utrzymywania wentylacji w porządku regulują przepisy prawa. Jest to dodatkowy argument za zatrudnieniem specjalistów. 

Jak wygląda czyszczenie kanałów wentylacyjnych? Jak już wspomnieliśmy, najpierw trzeba sprawdzić stan systemu wentylacji. W tym celu używa się wysokiej jakości kamer lub zmechanizowanych robotów inspekcyjnych. Najczęściej rury wentylacyjne, na przykład te od rekuperacji czyści się specjalnym urządzeniem z lancą zakończoną szczotką. Dobrze, aby taka maszyna była także wyposażona w system do dezynfekcji oraz spryskiwania przewodów wentylacyjnych. Są także inne urządzenia, które fachowiec dobierze w zależności od średnicy rur, rodzaju zabrudzeń (inne w firmach z branży gastronomicznej, inne w domach prywatnych) oraz oczekiwań właściciela nieruchomości. Taką profilaktykę higieny wentylacji należy oczywiście przeprowadzać regularnie (częstotliwość będzie zależeć od sposobu użytkowania i lokalizacji nieruchomości).

W podsumowaniu przywołajmy jeszcze raz korzyści wynikające z utrzymywania wentylacji w czystości:

  • poprawa jakości powietrza w budynku, a więc lepsze zdrowie i samopoczucie domowników (lub pracowników),
  • ograniczenie rozwoju drobnoustrojów (np. grzybów i pleśni), a więc znowu lepsze zdrowie i samopoczucie użytkowników, 

a oprócz tego jeszcze:

  • mniejsze zagrożenie pożarowe, 
  • wydłużenie żywotności systemu wentylacji, a co za tym idzie oszczędności finansowe.